Średnia krajowa styczeń 2019

Średnia krajowa styczeń 2019 – jak było?

Regularnie Prezes GUS podaje informacje, m. in.  w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Średnia krajowa to tylko wskaźnik i ciągle  większość Polaków zarabia mniej. Można jednak, dzięki informacjom o średnim wynagrodzeniu w Polsce, porównać swoją pensję do jakiejś wielkości. Czy nasze wynagrodzenie nadąża za średnim, czy może stoimy od dłuższego czasu w miejscu, a wzrost cen „zjada” nasze oszczędności i zmniejsza rzeczywistą wartość zarobków? A może wypadałoby poszukać  lepszej pracy (jeśli przełożony nie chce słyszeć o podwyżce pensji)?

Średnia krajowa styczeń 2019

19.02.2019 r. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku wyniosło w styczniu 2019 roku 4.931,76 zł.

Sprawdź jak średnia krajowa 2019 zmienia się w ciągu roku.

średnia krajowa styczeń 2019
średnia krajowa styczeń 2019

Pensje Polaków, statystycznie rzecz biorąc, od lat rosną. Trzeba jednak pamiętać, że odnosi się to do średnich wynagrodzeń, wynagrodzeń w poszczególnych branżach, czy regionach, itd. Kłopotem dla wielu z nas ( w tym dla autora tego wpisu) jest fakt, że pensje rosną innym, a nie nam … Rząd podnosi też z roku na rok najniższe wynagrodzenie ustalane ustawowo.

Zobacz: płaca minimalna 2019.

Warto jeszcze podkreślić, że nominalny wzrost płac jest w rzeczywistości w istotny sposób zmniejszany przez rosnące ceny. Inflacja „konsumuje” część naszych wynagrodzeń. Jeśli natomiast nie dostajemy podwyżek wynagrodzenia, to przy drożejących produktach i usługach stać nas z biegiem czasu na coraz mniej. Sprawdź: inflacja 2019.

Dodaj komentarz